Emirgan KorusuÜlkemizin en kalabalık kenti İstanbul’da yaşıyorsanız kaçamak yapabileceğiniz yerler ararsınız. Emirgan Korusu, hafta içi veya hafta sonu ailenizle birlikte gidebileceğiniz harika bir yerdir. Metropolün betonunda kaçıp korunun doğal güzelliklerine sığınabilirsiniz. Koruda asıklık çınarlar, rengarenk çiçekler, yemyeşil bir çevreye şahit olacaksınız. Ortamın güzelliği, huzuru rahatlamanızı sağlayacak. Nefes kesen manzarası ve doğası son derece çekicidir.

İstanbul’da çok sayıda koru bulunuyor. Ancak en görkemlisi Emirgan’dır. Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Boğazın tam kıyısında konumlandığı için harika bir manzaraya sahiptir. Çocuklarınıza hayvan ve doğa sevgisini aşılamak istiyorsanız tercihinizi Emirgan Korusu’ndan yana yapmalısınız. Çünkü koruda karşınıza her an sincaplar çıkabilir. Çocuğunuzla ördekleri yüzerken izleyebilir, kuş seslerini dinleyebilirsiniz.

Emirgan Korusu Tarihçesi

İstanbul, konumundan, tarihi geçmişinden ve ikliminden kaynaklı harika değerlere sahiptir. Gezmek isteyen için İstanbul ideal bir kenttir. Günlerce gezilse dahi hala gezilecek yeri kalabilecek bir kenttir. Tarihi mekanlarının yanı sıra doğal güzellikleri de koruma altına alınmış. Emirgan Korusu, hem tarihi değeri hem de doğal güzellikleriyle öne çıkmaktadır.

Emirgan Korusu

1635’te 4.Murat Revan’ı kuşatmıştır. Revan hanı olan Emirgune, kuşatmayı savaşmadan sona erdirmiş ve kaleyi teslim etmiştir. Bunun üzerine 4. Murat kendisini İstanbul’a getirerek koruya yerleştirmiş. Paşalık mertebesi de verilen Emirgune, koruda yaşamını devam ettirmiştir. Korunun adı Emirgune paşanın adından gelmektedir.

Koru içinde çok sayıda köşk bulunmaktadır. En çok dikkat çekenlerden biri Yusuf Paşa Kasrı’dır. Emigune, İstanbul’a gelince adını Yusuf olarak değiştirmiştir. Yaptırdığı kasra da kendi adını vermiş ve Yusuf Paşa Kasrı olmuştur.  Emirgan Korusunu, Sultan Abdulaziz Mısır’ın veziri İsmail Paşa’ya vermiş. İsmail Paşa da koruda köşkler yaptırmıştır. Renkleri ile dikkatleri çeken Beyaz, Sarı ve Mavi köşkü İsmail Paşa yaptırmış.

İsmail Paşa’dan sonra koru Satvet Lütfi Tozan kullanmış. Lütfü Kırdar, 1940 yılında koruyu kamusal alana çevirmiş. 1943 yılında ise koru tamamen halka açılmıştır. Günümüzde İstanbul halkının ve çevre illerden gelenlerin kullandığı bir alan haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistler manzarası, doğası ve imkanlarını tecrübe etmek için koruyu ziyaret etmektedir.

Emirgan Korusunda Yapılabilecekler

Sarıyer ilçesi sınırlarındaki koru 472 bin metrekarelik kocaman bir alana yayılmıştır. İçerisinde 120’den fazla ağaç çeşidi bulunuyor. Japon çamı, Veymut çamı, kızılçam ve daha birçok ağaç çeşidini koruda görebilirsiniz. Korunun içindeki yapay şelale özellikle çocukların çok hoşuna gitmektedir. Korunun tepesine çıktığınızda iki su aynası ve gölet göreceksiniz. Süngerimsi taşlardan yapılmış mağaralara sahip olan göletlerde ördekler yüzmektedir. Yaz kış çok popüler olan Emirgan Korusu’nda yapılabilecekler şunlardır;

 • Boğazı görebilecek konumu nedeniyle eşsiz boğaz manzarasını izleyebilirsiniz.
 • Amatör fotoğrafçılar ilkbahar aylarında çevreyi saran çiçeklerin resimlerini çekebilir. Özellikle laleler harika bir görüntü sergilemektedir.
 • Zemininde kum bulunan parkta çocuklarınız istediği kadar eğlenebilir.
 • Semaver, mangal tarzı şeyler yakmak yasak. Ancak hazır olarak getireceğiniz yiyeceklerle çam ağaçlarının altında piknik yapabilirsiniz.
 • Çiçekleri, ağaçları, yeşillikleri izleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.
 • Koru içinde bulunan köşklerde sunulan kahvaltı hizmetinden yararlanabilirsiniz.
 • Seyir terasından çevreyi doyasıya izleyebilirsiniz.
 • Büyük Şehir Belediyesi tarafından işletilen mekanlarda uygun fiyatlarla yemek yiyebilirsiniz.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu Nerededir? Nasıl Gidilir?

İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinin İstinye semtinde yer alan Emirgan Korusu, görülmeye değer yerlerdendir. Mart ayının sonu Nisan ayının başlarında ziyaretçi akınına uğrar. Bu zamanlarda korudaki laleler ve çiçekler açar. Rengarenk bir görüntü çıkar ortaya.

Emirgan Korusu’na özel araçlarla ve toplu taşımalarla ulaşım sağlanabilir. Emirgan Korusu, çok merkezi bir konumdadır. Özel araçla bulunması çok kolaydır. Toplu taşıma otobüsleri, minibüsler kullanılarak farklı ilçelerden koruya ulaşım sağlanabilir. 40B, 40, 40T, 42T, 25E, 22RE otobüsleri koruya ulaşım sağlamaktadır.

 • Taksimden gelecekseniz; 40, 42T ve 40T numaralı otobüsleri,
 • Zincirlikuyu’dan gelecekseniz; 40B numaralı otobüsleri,
 • Kabataş’tan gelecekseniz; 40T, 25E ve 22RE numaralı otobüsleri,
 • Beşiktaş’tan gelecekseniz; Sarıyer yönüne doğru gelen tüm otobüsleri,
 • Anadolu yakasından gelecekseniz; İDO ile Emirgan iskelesine kadar gelebilirsiniz
 • Şahsi aracınız ile gelecekseniz; Beşiktaş-Sarıyer yolunu kullanarak gelebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Emirgan Korusuna gitmeyi istediğinizde çok sayıda farklı ulaşım seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki özel aracınızla da pratik bir şekilde bu doğa harikası alana ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu