Doğa Fotoğrafları Nasıl Çekilir?Tabiatın içerisinde yaşayan bitkiler, hayvanlar ve tüm doğal oluşumların kadraja girmesi ayrı bir sanattır. Doğa fotoğrafları, tabii yaşam alanı içindeki canlıları içerir, kafeste bulunan hayvanlar ve tüketime yönelik tarımsal bitkiler doğa fotoğrafı içerisinde yer almaz. Ekolojik yaşamın içerisinde, insanın hemen hemen hiç müdahale edemediği doğal değişimlere, olayların izlerini taşıyan görüntülere yer verilir.

Fotoğraflar doğanın kendine has dilini yansıtır. İnsanları tabiata çeken unsur sayısız renk barındırması, kokusu, oluşumları, kendi içindeki dengesidir. İklim şartları şehir yaşantısında bizleri rahatsız edebilirken, doğal yaşantı içerisinde ki canlıların fotoğraflanması cazip gelecektir ve merak uyandırır. Fotoğraflarda algılanan güzellik, renkler, orijinallik el değmemiş olduğundan seyredilesi yönü vardır.

Doğa Fotoğrafları

Tabiat sınırsız güzelliklere sahiptir. Her görülen yerin ayrı bir manzarası, özelliği vardır. Bu güzellikleri yakalamak ayrı bir yetenektir. Her an gidemediğimiz uçsuz bucaksız tabiatın içinden manzaraların fotoğrafları ruhumuzu dinlendirecektir.

Tabiat Fotoğrafları Çekimi

Tabiatı fotoğraflamak aynı zamanda insanların yıpratmadığı ortamları fotoğraflamaktır. Çekilen görüntünün orijinalliği bozulmamıştır. Doğa fotoğrafları çekilirken fotoğrafçı bulunduğu yere zarar vermeden, tabiatın korunmasını özendirmeli, katkı sağlamalıdır. Doğa içerisinde yaşayan her canlının fotojenik bir görünümü vardır. Bir nevi görsel iletişim aracı olan fotoğraflama sanatında konu doğa ise,  mesajlar canlıların yaşam alanındaki bozulmamış güzelliğine dairdir.

Doğa olayları ile başa çıkmak zordur. Bu sebeple fotoğraf çekme isteği doğada her türlü koşula uyum sağlamaya çalışarak yapılır. İklim olaylarını düşünerek kar, soğuk, yağış gibi pek çok şeyle baş etmeyi öğrenmek gerekir.

Doğa Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Tabiat içerisinde beğendiğimiz güzellikleri fotoğraflamak için her zaman görüntüye yaklaşamayabiliriz. Bu ürkek bir hayvan, çok yüksek karla kaplı bir dağ olabilir. Doğa fotoğrafları çekerken, zoom objektif yani görüş açısı bulunduğumuz noktaya göre ayarlanabilen fotoğraf makineleri kullanılır. Fotoğraf makinesinin ışık ayarlaması, flulaştırma gibi özellikler ile fotoğrafa estetik kazandırılır.

Fotoğraf çekilecek olan doğal alan önceden görülmelidir. Fotoğraflama yapacağımız yer ile ilgili bir tasarlama yapılmalıdır. Işık etkeni fotoğrafın görünümünde önemli olacağından, fotoğraflamak için uygun zaman ayarlanır. Hava koşullarına göre kıyafet seçilmelidir. Çok soğuk, sıcak hava ya da uygun ayakkabılar seçilmelidir. Fotoğraf makinesinin sabit kullanılacağı zamanlar için tripod mutlaka kulla nılmalıdır. Fotoğraf makinesi lensleri çekimi yaparken istediğimiz manzarayı kadraja sığdırabiliriz.

Doğa Fotoğrafı Çekim Teknikleri

Fotoğraflama yaparken kullandığımız makinenin kullanımını detayı ile bilmek önemlidir. Doğa fotoğrafları çekilirken resim üzerinde yansımalar olabilir. Bunu engellemek için objektife takılan polarize filtreler bu yansımaları önler. Fotoğraflanan objeye farklı açılardan da yaklaşarak değişik görüntüler elde edilir. Objenin görünümüne her açıdan bakılmalıdır, orijinal görüntüler böylece elde edilebilir.

Fotoğraf makinesi için sabit odaklı tek bir lens kullanılır ise, çekilecek olan objeye yaklaşmak ve istenilen açıyı bulmak için fotoğrafçının hareket etmesini, doğru açıyı bulmasını sağlar. Tek bir lens kullanmak iyi olacaktır. Diyaframı yani objektifin içerisinde yer alan bıçakları açıp maksimum da kullanmak iyi olacaktır. Sensöre girecek ışığın daha geniş bir alanda kullanılması için bu gereklidir.

Doğa Fotoğrafları

Fotoğraf çekilen zaman içerisinde ışığın çekilen objeye göre uygun kullanılmasıdır. Doğru pozlamayı tamamlayan unsurlar ISO değeri, enstantene, diyaframdır. ISO değeri fotoğraf makinesinin ışığa duyarlılık seviyesidir. Enstantene deklanşöre basıldığında sensöre ne kadar zaman ışık düşeceğini belirler. Gece fotoğraf çekilecek ise tripod kullanılmalıdır. Ayrıca ortamda ışık az olacağından pozlama zamanını uzun tutmak gerekecektir. Kaliteli bir görüntü yakalamak istersek ISO değerini maksimumda tutmak gerekir.

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar mutlaka gözlem yapmalıdır. Dergi, gazete, internet ortamında görülen fotoğrafların ISO değeri, enstantene değerleri tahmin edilmeye çalışılmalıdır. Çekmiş olduğunu fotoğraflar ile ilgili eleştiriye açık olunmalı, eksikler giderilmelidir. Doğa fotoğraflarının çekiminde anlık görüntü almak için makine ayarlarının zamanında yapılmış olması önemlidir. Doğa fotoğrafları çekmek her zaman insanlara ilgi çekici gelmiştir. Bundan dolayı da son zamanlarda bu alanda faaliyet gösterenlerin sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu