DGS Tercih RobotuMeslek Yüksekokullarıyla Açık Öğretim Ön Lisans programları başarıyla tamamlayan öğrencilerin, lisans programına giriş yapmasına olanak tanıyan sınavlara DGS denir. Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından bu yana uygulanan etkili bir sınav olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı da DGS tercih robotu aramalarıyla sıklıkla karşılaşmak mümkün olur.

Ön lisanstan mezun olanlar Dikey Geçiş Sınavı’na girerek lisans fakültelerine geçiş yapabilmektedir. DGS sınavından sonra kişilerin tercih yapması gerekiyor. DGS tercihi robotu yapılacak olan tercihlerde kolaylık sağlamaktadır. Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından itibaren yapılmaya başladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM tarafından uygulanmaktadır. Her yılın Temmuz ya da Ağustos aylarında yapılmaktadır.

DGS sınavında 120 tane soru sorulmaktadır. Uygulanan testte kişinin sözel ve sayısal alanlarında akıl yürütme yetenekleri sorgulanır. Sayısal ve sözel alanlardaki akli özellikleri yeterli seviyede olanlar kazanarak lisans eğitimine geçiş yapılabilir. 120 sorunun; 60 tanesi sayısal 60 tanesi sözeldir. Sayısal ile sözel alanlarda mantık ile ilgili sorular bulunur. Her alandaki soruların 10’ar tanesi mantık sorulardır.

DGS Tercih Robotu

Mantık ile ilgili sorular, ön lisans eğitiminde alınan konularla alakalı değildir. Ön lisans eğitiminde alınan eğitimi, becerileri, yetenekleri ölçen sorular ağırlıktadır. Testteki sorular, farklı ön lisans bölümlerinden mezun öğrencilerin çözebileceği konulardan seçilir. Ancak mantık soruları genel bilgilerle alakalıdır. 120 soru için toplamda 140 dakika verilmektedir. Sınav puanlaması yapılırken 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

Farklı sitelerin ve kaynakların DGS tercih robotu bulunmaktadır. Tercih robotlarının bazılarında puan hesaplaması da yapılmaktadır. Puan hesaplaması yapılırken 4 yanlışın 1 doğruyu götürür ilkesini baz alınır. DGS tercih robotunun etkili bir düzeyde kullanılması beraberinde önemli kazanımları da getirir. Böylece akademik hayatın şekillenmesi de çok daha isabetli bir şekilde gerçekleşmektedir.

DGS Robotunu Kimler Kullanır?

Ülkemizde çok sayıda ön lisans eğitimi veren meslek yüksekokulu var. Meslek Yüksekokulundan mezun olanlardan kendi alanlarında bir üst eğitime talip olanlar bulunuyor. Örneğin Adalet Meslek Yüksekokulundan mezun olanlar Hukuk fakültelerine geçiş yapabilmektedir. Hukuka geçiş yapabilmek için Adalet Yüksekokulu’nun 2 yıllık eğitimi bittikten sonra DGS sınavına girilmelidir.

Ön lisans eğitiminin staj şartı bulunuyorsa DGS’ye girebilmek için stajını tamamlama şartı bulunmuyor. Diğer bütün şartların tamamlanması yeterlidir. Ancak kazanıp lisans eğitimine geçiş yapabilmek için stajın da tamamlanmış olması gerekir. Yani ön lisans eğitiminin son sınıfında bulunlar DGS sınavına başvuruda bulunabilir.

K.K.T.C’deki meslek yüksekokullarında okuyanlar DGS sınavına girme şartlarını merak etmektedir. Yurt dışında meslek yüksek okulu eğitiminin son sınıfında veya mezun olanlar denklikleri varsa DGS’ye girebilir. Denklik şartı, yurt dışından mezunlar için en temel husustur. Denklik ve mezuniyet belgesi olanlar başvuru yapabilirler. Başvuru direk ÖSYM şubelerinden yapılabildiği gibi online olarak da yapılabilir. Başvuru ile ilgili bütün detaylar her yıl yayınlanan DGS kılavuzunda açık ve net olarak belirtilir.

DGS Robotu ile Tercih Yapımı

DGS tarihi her eğitim – öğretim yılının başında ÖSYM tarafından belirlenir. Sınava giren öğrenciler sonuçları açıklandıktan sonra tercih yapmalıdır. ÖSYM tercihlerin nasıl yapılacağını, şartlarını, kaç tercih yapılabileceğini resmi sitesinde yayınlar. İnternet adresine giren her öğrenci bütün detayları edinebilir. Tercihlerde, ÖSYM tarafından yayınlanan Tercih Kılavuzu temel alınmalıdır.

DGS Tercih Robotu

Ön lisans mezunu her öğrenci her lisans programını tercihlerine yazamaz. Yapılacak tercihlerin mezun olduğun alanla ilgili olması şarttır. DGS tercihi robotu kullanarak tercihlerini belirleyenler olabilir. Günümüzde aktif olarak kullanılan DGS tercih robotların yazılımları tercih kılavuzunda yer alan ilkelere göre hazırlanmıştır.  Burada DGS tercih robotunu etkili bir düzeyde kullanmak beraberinde önemli kazanımları da getirir.

DGS Tercih Robotu Kullanımı

Dikey Geçiş Sınavına girerek başarılı olanlar tercihlerini belirlemelidir. Belirlenen tercihler ÖSYM sistemine girilmeli ve onaylanmalıdır. Sistemde onaylanan tercihlerin bir nüshası çıkarılmalı ve saklanmalıdır. Her öğrenci, mezun olduğu alanla ilgili 30 tane lisans tercihi yapabilir. Ancak 30 tercihin hepsinin doldurulması şart değildir. Öğrenci dilerse bir tane bile tercih yapabilir.

DGS sınavına girişle alakalı bir sınırlandırma bulunmaz. Kazanmış ama yerleşmemiş öğrencilerden 2011 yılından beri puan kesintisi de yapılmamaktadır. İsteyen istediği kadar sınava girebilir. Sınavda başarılı olmak kadar tercihlerin doğru yapılması yerleşmede etkilidir. DGS tercih robotu kullanılarak en doğru tercihler belirlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu