Black Friday Nedir?Dünyayı kasıp kavuran, belli bir dönem ortaya çıkan indirim çılgınlığına Black Friday denir. Fiyatların oldukça ucuzladığı bu dönemde herkes alışveriş yapmak için akın akın mağazalara gider. Peki Black Friday nedir? Nereden çıkmıştır? Amerika’da türeyen ve dünyaya yayılan Black Friday, Şükran Günü’nden sonraki cuma günü olarak belirlenmiştir.

Şükran Günü’nden sonraki cuma olmasının en büyük sebeplerinden biri insanların Noel alışverişi yapabilmeleri içindir. Böylece günümüz itibariyle etkili bir kavram olan Kara Cuma fikri de karşımıza çıkmıştır!

1961 yılı itibari ile başlayan bu akım, günümüzde de hala devam etmektedir. Dükkanlar kara cuma günü erken açar ve geç kapatırlar. Böylece insanlar alışverişten daha çok yararlanmış olurlar. Türkiye’de mağazaların camında ‘’Kara Cuma’’ afişlerini gördüğünüz zaman indirimlerin başladığını anlarsınız.

Black Friday Nedir?

Black Friday’e büyük bir ilgi olmasının ardından, mağazalar ürünlerine indirim etiketleri eklemişler. Bu şekilde tüketim çılgınlığı daha da artmaya başlamıştır. Elektronikten kozmetiğe, giyimden ayakkabıya kadar akla gelen her şey hemen hemen yarı fiyatına düşer. Bu sebeple de çoğu zaman mağazaların kapılarında izdihamlar yaşanır. Bu izdihamlar her yıl haberlere konu olur.

Black Friday Ne Zaman?

Black Friday, Amerika çıkışlı ikonik bir gündür. Bu yüzden onların kültürlerindeki Şükran Günü’nü takip eden cuma günü kutlanır. Türkiye’de Black Friday ne zaman? Gibi sorular merak ediliyor. Türkiye’de de genellikle kasım ayının son haftası başlayarak, kampanyalar devam etmektedir.

Giyim mağazaları oldukça kalabalık bir insan kitlesi ile karşılaşır. Elektronik mağazalarda yarı yarıya indirilen fiyatlar ile neredeyse ürünleri kalmaz. Çoğu mağazanın önünde geceden kapılarda yatan insanlar ile karşılaşmak mümkündür. İndirimli ürünler almak için birbirini ezen insan kitlelerine çok sık rastlanır.

Çıkan izdihamın sebebi gerçekten oldukça büyük fiyat indirimlerine gidilmesi yüzündendir. Etiketin yarısından fazlasına indirim uygulayan mağazalar sezon sonu mallarını bu şekilde ellerinden rahatlıkla çıkarabilirler. Normalde talep görmeyen ürünler bile Black Friday ile tüketilip, havada kapılır.

Black Friday İndirimi

Türkiye’de alışveriş kültürü iki farklı gruba bölündü. İnternet alışverişi şu aralar oldukça revaçta. Fakat mağazaya gidip fiziksel olarak alışveriş yapmanın da modası geçmiş değil. Black Friday internet alışverişçiliği de oldukça iyi indirimlere imza atıyor. Her marka için geçerli olan bu indirimler, eksiklerin giderilmesi için de harika bir fırsat olarak alıcıların karşısına çıkmaktadır.

Black Friday indirimi en çok teknolojik ürünlerde kullanıyor. Aynı zamanda kozmetikte de etkili bir şekilde görmek mümkün! Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. İndirimli ürünler çoğu zaman değişik yöntemler ile kullanıcılara sunulabilir. Kazıklanmamak için biraz araştırma yapmakta fayda var.

Black Friday ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş yaparken elbette ki dikkat edilmesi gereken kurallar her an için geçerlidir. Ancak söz konusu Black Friday olunca iki kat dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü son kullanma tarihi önemli olan ürünlerde, son tüketim tarihine birkaç gün kalmış ürünler satılabiliyor. İndirim denince 200 liralık bir ürünü 100 liraya satabilirler. Fakat bunu reklam yöntemleri ile bu şekilde sunulabilir.

Black Friday Nedir?

Normalde 100 liralık bir ürünü 200 liralık bir etiketin üzerinden %50 indirim yapmış gibi gösterebilirler. Aynı fiyattan aynı ürünü almış olursunuz. Bu gibi tuzaklara düşmemek için önceden fiyat araştırmalarının yapılması oldukça önemlidir.

Bilinçli bir şekilde alışveriş yaparsanız, Black Friday indirimlerinden siz karlı çıkarsınız. Bunun için önceden belirlediğiniz kıyafetlerin fiyatlarını aklınızda tutmanızda yarar var.

Etikete aldanıp, indirim var zannetmemek adına bu önemli bir araştırma olacaktır. Kontrollü bir şekilde alışveriş yapmanız bütçenizi de sarsmayacaktır. İndirim var diye her şeyi almanıza gerek yok! İhtiyacınız ve eksiklerinizi Black Friday indirimleri sayesinde elbette kolayca tamamlayabilirsiniz. Ancak yapılan kampanyaların çoğu zaman abartı paketler ve kampanyalar olduğunu unutmamalısınız. Böylece Black Friday nedir? Sorusuna da ayrıntılı bir şekilde yanıt vermiş olduk!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu